Антарктида е южният континент на Земята, съдържащ географски Южния полюс. Той е разположен в района на южното полукълбо, почти изцяло южно от полярния кръг. Почти 14 млн. кв. км, това е петият по големина континент след Азия, Африка, Северна Америка и Южна Америка. За сравнение, Антарктида е почти два пъти размера на Австралия. Около 98% от континента е покрита с лед, който е средно с 1.6 км дебелина.
Антарктида е най-студеният, най-сухият и най-ветровитият континент. Освен това има най-високата средна надморска височина на Земята. Интересен факт е, че Антарктида се счита за пустиня, с годишни валежи от само 200 mm по протежение на брега. Именно там е измерен най-ниският температурен рекорд в света: -89 ° C (-129 ° F).
На континента няма постоянни жители, но около 1000 до 5000 души пребивават през годината по време на изследователски мисии в специални станции, разпръснати из целия континент. Само животни, приспособени към студа, могат да оцелеят там. Сред най-познатите ни видове са пингвинте, тюлените, косатките, сините китове.
Въпреки митовете относно континента, датиращи от древността, първите наблюдения през 1820 г. са направени от руската експедиция на Фабиан Готлиб фон Белингсхаузен и Михаил Лазарев на Vostok и Mirny. Въпреки това Антарктида остава до голяма степен пренебрегната до края на 19-ти век, заради своята враждебна среда, липса на ресурси и изолация.
През 1959 г. е подписан Антарктическия договор. Дванадесет страни подписват договора, като до този момент те вече са 49. Договорът забранява военни действия и добив на подземни богатства, ядрените експлозии и складиране на ядрени отпадъци, подкрепя научните изследвания и защитава Екозона на континента.
Снимка: архив, Reuters