Много алпинисти рискуват живота си, опитвайки се да покорят тези върхове. Matador Trips направи класация на 5 от най-опасните в света. Вижте кой връх оглави класацията.
5. Айгер (Швейцария)
3 970 метра
Айгер е известен като най-голямото предизвикателство за алпинистите в Алпите. Върхът влиза в тази класация не заради това, че е толкова труден за изкачване, колкото заради тежките метеорологични условия, които го правят изключително опасен. Тъй като не изисква върховни катерачески умения, много алпинисти приемат предизвикателството, за съжаление от 1935 г. насам над 60 от тях са загинали. Северната стена е най-коварна заради зачестяващи през годините каменопади и намаляващите ледени полета.
4. Канченджунга (Непал, Индия)
8 586 метра
Върхът с поетично име се намира в Хималаите и пази интересни легенди. Освен че е третият по височина връх в света, Канченджунга, или още „Петте съкровища на снеговете“, е един от най-смъртоносните. През последните години смъртността на алпинистите, опитващи се да го изкачат, достига 22%. Причината за това отново са опасните метеорологични условия и най-вече лавините. През 1955 г. върхът е изкачен за първи път от британска експедиция. Няколко българи са правили ритуална обиколка на Канченджунга . Един от тях е Пламен Бараков, които открива голяма фотоизложба от пътешествието.
3. Нанга Парбат (Пакистан)
8 126 метра
Нанга Парбат е деветият по височина връх на Земята. Намира се в Хималаите и е интересен с чудния си вертикален релеф във всички посоки. Името му в превод означава „голата планина“, но често е наричан и “върхът убиец”, тъй като по неговите склонове смъртта си намират десетки алпинисти. По трудност Нанга Парбат се конкурира с К2. Маршрутът за изкачване е много тесен и изключително опасен. За първи път върхът е изкачен през 1953 г. от немско-австрийска експедиция. През 1993 г. българинът Тончо Тончев също го изкачва успешно.
2. К2 (Пакистан, Китай)
8.611 метра
K2 е вторият най-висок връх на планетата. Освен това той е и един от най-опасните. Намира се в Хималаите, на границата между Пакистан и Китай. Няма лесен маршрут за изкачването на К2. Дори и да намерите такъв, той несъмнено ще ви преведе през лавини, възходящ стръмни скали и пропукващ се лед, който може да се разпадне под краката ви на всяка стъпка. Смъртноста тук невероятно висока – на всеки четирима души, достигнали върха, един загива, опитвайки се. К2 е известен с това, че е значително по-труден за изкачване от първенеца на планетата Еверест.
1. Анапурна I (Непал)
8 091 метра
Анапурна е планиски масив, намиращ се в Хималайски хребет в западната част на Непал. Най-високата точка е връх Анапурна I, който се нарежда на 10-то място по височина в света и на първо сред най-опасните върхове. 130 души са покорили върха, като първото изкачване е през 1950 г. Оттогава смъртността сред алпинистите, опитващи да достигнат крайната му точка, е смразяващите 40%. От санскрит Анапурна се превежда като “богиня на реколтата”. Интересен факт е, че това е първият покорен осемхилядник.
Винаги съм се чудел, защо го правят, защо се катерят по тези места, какво доказват и на кого?Може би трябва да пробвам, за да разбера 🙂
Щом питаш, никога няма да разбереш!
Няма обяснение,но е страшно зареждащо…казвам ти го от опит…обикновено почваш от нашите планини,и е като наркотик-искаш все по-голяма доза,височината пристрастява.На никого нищо не доказваш,просто искаш да чуеш тишината 🙂
Мойто мнение е, че не го правят за да се докажат пред някого.Просто са хора от по специална порода.Аз лично им Благодаря за прекрасните кадри, чувствам се уникално докато ги гледам.Не мога и да си представя какво им е на тях.
Това чувство е невероятно.Изкачил съм само връх Руен (2251м.)И ви казвам-яко е!!!!!